top of page

Astrolojiye Eleştirel Bakış

Astrolojiye Bakış

(Astrolojiye eleştirel bakış)Hipokrat; Mars, Jüpiter ve Satürn’ ün farklı dizilmelerinden kaynaklanan depremlerin ardından yer altından yükselen kötü havaya bağladı.. bu sözleri veba salgını için söylemiştir. Geçtiğimiz ay ve günlerde benzer dizilimlerden geçtik ve beraberinde yaşanan depremlere son olarak global bir salgına şahit olduk. (Mart 2020)Geçmişin karanlığı bilimi bilgiyi araştırmamaktan doğmuştur yanlışları da aynı şekilde. Günümüzde bunları sürdürmek geçmişte yaşanan cehaletin tekrarından başka bir şey olmayacaktır.


Astroloji sonsuz evrenin ilmidir bizlere. Hafife almamalısınız.

Astroloji günümüze nam salmış zamanın değerli insanlarının kullanmış olduğu, bir dönem astronomi ile birlikte ilerleyen gökyüzünün beşere ve oluşumlara etkisini inceler. Kadersel olanı vaat eder bu vaatler kişilere göre değişir bunun nedeni her birimizin haritalarının birbirinden farklı olmasıdır. Güneş burcumuzdan ibaret değiliz, hayret edeceğiniz, akıl mantık ve yürek isteyen bir derinliği var. Eğer astrolojinin derinliğini bilseydiniz eleştirileriniz geliştirmek ve öğrenmek üzerine olurdu.Zamanında tıp bilimini büyücülük olarak görmüşler, hekimler yokmuş. Çok basit hastalıklardan insanlar hayatlarını kaybediyorlarmış. Mesela günümüzde kurtuluşu olan apandis ameliyatı o dönemlerde insan vücudunu açmanın günah olduğu düşünüldüğünden can kaybına neden oluyormuş. Kadavraların incelenmesi mümkün olsa insan vücudunu keşfedebileceklerdi. İşte bu bilime yüz çevirmenin büyük örneklerinden biri.. Sadece kayıp getirir, gelişemezsin.


Bilmemiz gereken şudur ki, öğreneceğimiz çok şeyin var olduğu. Sizin görmek istemedikleriniz, bugün reddettikleriniz, siz başka pencereden bakıyorsunuz diye yok olmuyor. Astrolojinin varlığını reddedenler o halde yokluğunu ispatlamakla yükümlüdür. (Geçmişten bu güne Astrolojiyi hakkıyla yapan kimse şizofren değil! Bizler hayal dünyasında yaşamıyoruz.) Ama saçma sapan basit örneklerle değil, çünkü astrolojiye sahip çıkıyorum o evrenin bir parçası, benim de parçam. Astrolojiyi nereden vurmaya çalıştığınızı çok iyi biliyorum sözüm meclisten dışarı. Sizin açık sandığınız her şeyin bir tarihi var... Yozluk ve cehalet içinde mutluysanız bu sizin tercihiniz ama size perspektifinizi genişletmenizi ve o çerçeveyi sağa sola döndürebilmenizi öneririm ki etrafınızda olan biteni görebilin. Astronomi ve astrolojinin kökleri aynı yerden gelmektedir. Tarihe ismini yazdırmış birçok bilim insanı, astronomlar, filozoflar, hekimler astrolojiyi kullanmışlar hem de en hasından! Elle manuel matematiksel hesaplamalar yaparak. Zamanında astroloji öğrenmeden hekim olunmazmış bunu da biliyor muydunuz? Üstelik en basit örneklerden biri, Venüs gezegenin yaydığı radyoaktif dalgalar?


Size en basit örnek ayın çekim gücünden, Ebu Maşer ilk medceziri bulan astrologdur aynı zamanda kendisi Astronomdur. Ay’ ın hareketlerinden gel git olayını bulmuştur. Ay’ ın hareketleri vücuttaki kan akışını da etkilemektedir, bunu siz fark etmiyorsunuz diye yok sayamazsınız. Dünya etrafındaki 27,5 günlük dönüş süresi kadınlardaki menstural döngüyü de ifade eder. Evrende hiçbir şey sebepsiz var olmaz.

Zamanında bilime çok sırt dönülmüş...


Tarihe adını yazdıran ve dünyanın güneş sisteminin etrafında döndüğünü söyleyen Galileo Galilei (Astronom, Astrolog) Engizisyon mahkemesi tarafından yargılanmış ve müebbet hepse mahkum edilmiştir (Güneş merkezli sistem). Bilim bir ışıktır ve her bilgi bir aydınlıktır dostlarım arkanızı o ışığa döndüğünüzde önünüzde büyük bir karanlık kalır... Astrolojide Batlamyus' dan gelen yer merkezli evren modeli kullanılmaktadır.

Daha savunacak anlatacak çok şey var ve astrolojiyi eleştirenlerin astroloji hakkında öğrenmesi gereken çok şey var... Var olanı eleştirmek güneşe sırtını dönüp gölgeni inkar etmekten başka bir şey değildir..


Sevgiler

Yağmur Beydemir

Isar Cap. Asa Dip.


285 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

2021 Astroloji

Comments


bottom of page