top of page

Chiron (Kiron) Nedir? Bir Yaranın Getirdiği Bilgelik.

Yaralı Şifacının Hikayesi

Chiron (Şiron veya Kiron)


Chiron yasak aşkın meyvesidir. Babası Kronos (Satürn) annesi ise su-göl-deniz perisi Philyra. Kronos Rhea ile evli olduğu halde Philyra’ ya aşık olur ve yakalanmamak için her buluşmada at kılığına girerler bu koşulda gerçekleşen birlikteliklerinden yarı insan yarı at ve ölümsüz bir canlı doğar yani Chiron. Philyra Chiron’un kılığından utanır ve onu bir mağaraya terk eder, utancın ağır geldiği Philyra Tanrılara dua eder ve sonsuza dek bir ıhlamur ağacına dönüştürülür.


Chiron ailesi tarafından dışlanmış evlilik dışı bir ilişkinin meyvesi olmuştur ve terk edilmiştir ve aynı zamanda görünüşü pekte hoş değildir. Tüm bunlar Chiron’ un doğuştan kırılıp yaralamasına üzülmesine neden olmuştur, çirkinliğini bilip bilgeliğini ön plana çıkarır. Yeteneklerini çocukken keşfeder; savaşçı, müzisyen, şifacı, öğretmen ve kahin olduğu bilinir hatta astroloji de bildiği birçok kaynakta yazmaktadır.


Chiron Herkül’ ün de öğretmeni olur ve onunla yakın dostluk kurar. İkisi Pholus‘ u ziyarete gittiği zaman diğer sentorlar tarafından saldırıya uğrarlar ve Herkül müdafaa etmek isterken yayından çıkan zehirli ölümcül oku Chiron’ a saplanır ve bu acı artık hiçbir şekilde dinmeyecektir çünkü o ölümsüzdür. Bu yaraya derman bulunamaz, yarasından dolayı şifa aramaya başlar ve bu şifayı ararken bir çok şifa yöntemi keşfeder ihtiyacı olanlara şifa olur yaraları iyileştirir ama kendine bir türlü şifa bulamaz.


Acılarından kurtulmanın yolunu bulamaz ve ölümsüzlüğünü Olimpos’ tan tanrıların ateşini çalıp insanlığa sunan Prometheus’ a hediye eder. Prometheus Zeus tarafından ateşi çaldığı için Kafkas dağında zincire vurulacaktır ve Zeus’un kartalı onun karaciğerlerini kemirecektir. Chiron’ un ölümsüzlüğünü Prometheus’ a vermesiyle Zeus (Jüpiter) Chiron’ un bu hareketinden dolayı onu ödüllendirir ve onu kendi kurduğu Yay yıldız kümesinin sembolü haline getirir.


Özetle Chiron; Rahat edemediğimiz, incindiğimiz, korktuğumuz, yetersiz hissettiğimiz yerdir kaçmak yerine üstüne gitmek gerekir. Yaşamındaki Chiron' u keşfedersen ve çözersen bir adım öndesindir. Bu anahtar yaşam kapılarını açacak.


Sevgilerimle

Yağmur Beydemir

Isar Cap. Asa Dip.


Eğitimler için instagramdan dm ile ulaşabilir ya da dersimizastroloji@gmail.com adresime mail atabilirsiniz.

1.959 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

2021 Astroloji

Comments


bottom of page